ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Śladami wspólnej średniowiecznej historii

Głównym celem projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 jest zwiększenie odwiedzalności wspólnego obszaru w pobliżu granicy polsko-czeskiej poprzez udostępnienie średniowiecznych zabytków oraz przypomnienie wydarzeń, które w średniowieczu miały miejsce w okolicy poszczególnych przystanków trasy.

 

Gmina Ząbkowice Śląskie jest partnerem wiodącym projektu, a po czeskiej stronie w projekcie uczestniczy Sdružení pro Vízmburk, z.s.

Cel zostanie osiągnięty poprzez stworzenie produktu turystycznego - atrakcyjnej ścieżki dydaktycznej. Ścieżka po jednej stronie rozpoczyna się i kończy na zamku Vízmburk, a po drugiej stronie w  Ząbkowicach Śląskich. Są to miejsca związane w przeszłości z wojnami husyckimi. Turyści poznają  również inne, mniej znane zabytkowe miejsca i miejscowości, które obecnie są mało odwiedzane.

Ścieżka liczy 19 przystanków. Atrakcyjny turystycznie potencjał można wykorzystać do kilkudniowej wędrówki po zabytkach na pograniczu polsko-czeskim. Zamki na skale, jak też siedziby przebudowane w późniejszym okresie na pałace, dostarczają wiele pytań i odpowiedzi. Na wszystkich miejscach będą zainstalowane tablice informacyjne z opisem wydarzeń historycznych, które miały miejsce w pobliżu danego obiektu; przy niektórych obiektach zostaną urządzone strefy wypoczynkowe - ławki, po każdej stronie granicy zostanie zrekonstruowany jeden większy obiekt (Vízmburk i Ząbkowice Śląskie). W tych miejscach prezentowana będzie wspólna historia. Po wykonaniu niezbędnych prac budowlanych na zamkach w Ząbkowicach Śląskich i Vízmburku obydwa obiekty będą udostępnione do zwiedzania i staną się nowymi atrakcjami turystycznymi regionu.

Na zamku w Ząbkowicach Śląskich wykonane zostaną następujące działania:

- adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe - trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne, aranżacja dziedzińca wraz odbudową podcienia przy wieży bramnej, poprowadzenie instalacji m.in. wod-kan przez pomieszczenia piwniczne skrzydła wschodniego.

 

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020

Nr projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001843

Wartość projektu: 1 249 878,74 euro

Wartość projektu dla Gminy Ząbkowice Śląskie: 569 696,90 euro

Wartość projektu dla partnera: 680 181,84 euro

Dofinansowanie dla Gminy Ząbkowice Śląskie wynosi 484 242,36 euro

Okres realizacji projektu: 01.03. 2019 - 31. 05. 2022

 

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.