ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony
NIE PAL ŚMIECI ! TO ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA I ŚRODOWISKA

Spalanie śmieci zwłaszcza w domowych paleniskach to ogromny problem nasilający się głównie w okresie jesienno – zimowym.

W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – w tym benzopiren, cyjanowodór, chlorowodór oraz dioksyny i furany, których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy.

Gdy do atmosfery trafiają m. in. np.:

- tlenek węgla, który jest trujący dla ludzi i zwierząt i oddziałuje na centralny układ nerwowy. Pył, który odkłada się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenia roślin metalami ciężkimi;

- dwutlenek węgla, który powoduje:

a)  u ludzi – trudności w oddychaniu,

b)  u roślin  –  zanik chlorofilu (obumieranie roślin);

- tlenek azotu, który może być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu. U roślin powoduje uszkodzenia liści.

Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.

Spalanie odpadów powoduje także osadzanie się "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzeń, a w najgorszym przypadku do pożaru. Za pozorne oszczędności podczas spalania odpadów płacimy zdrowiem i życiem własnym oraz swoich najbliższych, a zwłaszcza dzieci. Narażamy swój dom na poważne niebezpieczeństwo.

 

Spalanie odpadów w spalarniach

 

Termiczne przekształcanie odpadów to zaawansowany technologicznie proces, który podlega ciągłej kontroli. Spalanie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze od 8500 C do 11500 C, co ogranicza możliwość powstania szkodliwych substancji. Spalanie śmieci w spalarni, w przeciwieństwie do domowego sposobu, zakłada wieloetapowy proces oczyszczania spalin dzięki użyciu rozbudowanego systemu filtrów i innych zabezpieczeń technicznych. One rozkładają i redukują substancje powstające podczas spalania. Ciągły monitoring procesu spalania pozwala na jego pełną kontrolę.

W Europie działa obecnie ponad 400 takich instalacji. Spalanie śmieci w odpowiedzialny i kontrolowany sposób może w przyszłości stać się metodą, która pomoże rozwiązać także nasze kłopoty z rosnącą ilością odpadów.

 

PAMIĘTAJ !

 

Palenie śmieci w domu jest: niebezpieczne i kosztowne.

Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów!

Zabrania się spalania w piecach domowych i kotłowniach:

plastikowych pojemników i butelek po napojach,
zużytych opon
innych odpadów z gumy,
przedmiotów z tworzyw sztucznych,
elementów drewnianych pokrytych lakierem,
sztucznej skóry,
opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
opakowań po farbach i lakierach,
pozostałości farb i lakierów,
plastikowych toreb z polityenu,
papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Co można spalać w gospodarstwach domowych  - poza opałem:

papier, tekturę i drewno,
opakowania z papieru, tektury i drewna,
odpady kory i korka,
odpady z gospodarki leśnej,
trociny, wióry i ścinki,
mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Zapraszamy do zapoznania się ze spotem telewizyjnym zamieszczonym na stronie Ministerstwa Środowiska:

http://www.mos.gov.pl/artykul/3295_marzec_2010/11192_2010_03_01_nie_zasmiecaj_swojego_sumienia_spoty_telewizyjne.html

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.