ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Z klasyką przez Polskę

07.08.2021, 19:00 - 07.08.2021, 22:00
Bezpłatny koncert z cyklu "Z klasyką przez Polskę" organizowany przez Polski Impresariat Muzyczny przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystąpią:

Ewa Leszczyńska – sopran
Katarzyna Jankowska – Borzykowska - fortepian

Ewa Leszczyńska

Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu Margaret Hayward. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Olgę Pasiecznik, Izabelę Kłosińską, Urszulę Kryger i Thomasa Quasthoffa. Pozostaje pod stałą opieką wokalną i artystyczną Jerzego Artysza. W 2012 r. jako śpiewaczka wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na Konkursie im. Giosuè Carducciego w Madesimo. Jako pianistka współpracowała m.in. z Ewą Marciniec, Davidem Fiorem, Łukaszem Hajduczenią, Katarzyną Trylnik i Gianlucą Burattem, z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Jako śpiewaczka występuje z takimi pianistami, jak Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Miyako Arishima i Bartłomiej Wezner. Koncertuje również, sama sobie akompaniując na fortepianie. W latach 2007–2010 była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie, biorąc udział w wielu przedstawieniach operowych i teatralnych. Występowała także m.in. w solowych rolach podczas prawykonania opery Die 13 Sternbilder aus dem Wallis w Szwajcarii, w roli Mirteo w operze Semiramide riconosciuta Leonarda Vinciego w Warszawie, brała też udział w projekcie Dunkle Zeiten Wien w Off Theater w Wiedniu. W 2019 r. wystąpiła w roli Ericlei w Il ritorno d’Ulisse in patria Monteverdiego, z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego w Elbphilharmonie w Hamburgu. W marcu 2020 r. wykonała główną partię w operze Rodelinda Händla w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Współpracuje z takimi zespołami muzyki barokowej, jak Les Roses Sauvages, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Baroque Collegium 1685. Jest członkiem zespołu Multi Trio, z którym w 2016 r. odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych. Występowała na takich festiwalach, jak Dni Bachowskie w Krakowie, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwal Oper Barokowych „Dramma per musica” w Warszawie, „Il Banchetto Musicale” w Wilnie, „Venice” Easter Festival w Hamburgu, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, a także „Chopin i jego Europa”w Warszawie. Od 2017 roku  występuje w roli śpiewaczki i pianistki jednocześnie wykonując recitale pieśni zarejestrowane między innymi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

 

Katarzyna Jankowska-Borzykowska

Absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z odznaczeniem) w klasie fortepianu prof. Wiktora Mierżanowa i as. Iriny Rumiancewej oraz kameralistyki w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego. Uzupełniające studia odbywała w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w klasie prof. Grety Erikson oraz w Szkole Kameralistyki Radia Szwedzkiego w Edsberg. Jeszcze w okresie studiów, grała z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Lublinie i innych miastach koncerty fortepianowe J.S. Bacha, E. Griega, C. Saint-Saensa, S. Prokofiewa. Wykonywała również wiele recitali fortepianowych, głównie z muzyką Fr. Chopina., w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Holandii, Szwecji, także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie. Najważniejszym nurtem jej działalności jest jednak muzyka kameralna.  Towarzyszyła  Jerzemu Artyszowi, Urszuli Kryger, Jarosławowi Brękowi, Andriejowu Shkurhanowi, Jackowi Laszczkowskiemu, Zofii Kilanowicz, Piotrowi Hausenplasowi, Michałowi Borzykowskiemu, Janowi Staniendzie (w trio) i in. , z którymi występowała na najpoważniejszych estradach koncertowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w najważniejszych Festiwalach Muzycznych międzynarodowych i krajowych od "Vratislavia Cantans",w Dusznikach, Szymanowskiego w Zakopanem,  "Musicorama" w Paryżu, Van Vlaandereen Festival w Limburgu i w wielu innych - w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Finlandii, Szwecji, Austrii i innych. Ma na swoim koncie wiele nagrań radiowych dokonanych w kraju oraz we Francji, Niemczech, Finlandii i Danii, telewizyjnych i filmowych.   Jej nagranie z barytonem Jerzym Artyszem zostało uznane za nagranie roku( 1990). Wzięła udział również w nagraniu wielu CD. Jest współlaureatką, wraz z Urszulą Kryger- mezzosopran- nagrody Fryderyk 2001 za pieśni Karola Szymanowskiego. Nagrała płyty dla wielu firm płytowych.  Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i w Europie, jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers Association, od roku 2007 jest profesorem sztuki i pracuje w UMFC ucząc kameralistyki. W latach 2012-2020 była kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej. Była jurorem wielu konkursów kameralnych, jej studenci otrzymali wiele nagród w konkursach kameralnych w Polsce i w Europie. Od 3 lat jest członkiem Zarządu SPAM. Była przez 8 lat Kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej w UMFC.

 

PROGRAM KONCERTU:

Robert Schumann (1810 – 1856)

Sześć pieśni do słów Nikolausa Lenaua & Requiem op.90

Lied eines Schmiedes

Meine Rose

Kommen und Scheiden

Die Sennin

Einsamkeit

Der schwere Abend

Requiem

 

Karol Szymanowski (1882-1937)

Sześć pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2

Daleko został cały świat

Tyś nie umarła

We mgłach

Czasem, gdy długo, na pół sennie marzę

Słyszałem ciebie

Pielgrzym

 

Łabędź do słów Wacława Berenta op. 7

 

Mieczysław Weinberg (1919 – 1996)

Siedem pieśni Jidysz do wierszy Icchaka Lejba Pereca op.13

Einleitung

Breytele

Viglid

Der Yeger

Ofn grinen bergele

Der yesoymes brivele

Schluss

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.