ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony
Od lipca 2019 r. Gmina Ząbkowice Śląskie realizuje porozumienie, jakie zawarł Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ustalające zasady wspólnej realizacji Programu Czyste Powietrze na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie w celu obsługi Wnioskodawców w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania.

 

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła: do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Dodatkowo dofinansowanie audytu energetycznego do 100% (maksymalnie 1,2 tys. zł) pod warunkiem zrealizowania wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.

Pracownicy Gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego pomagają Mieszkańcom w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze, informują o zasadach Programu. Dokonują również wstępnej weryfikacji złożonych wniosków. Upraszcza to procedurę aplikowania o środki z programu Czyste Powietrze i skraca czas uzyskania decyzji o dofinansowaniu. W późniejszych etapach pracownicy pomogą również przy rozliczeniu zadania i złożeniu wniosku o wypłatę dotacji. Można uzyskać także informacje na temat Ulgi Termomodernizacyjnej oraz dofinansowania z programu Mój Prąd dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych.

Informacje niezbędne do sprawnego wypełnienia wniosku:

 1. Dane właściciela – wnioskodawcy -  imiona, nazwisko, PESEL, adres.
 2. Dane współwłaścicieli (jeśli są) – imiona, nazwisko, adres.
 3. Dane współmałżonka - imiona, nazwisko, PESEL, adres.
 4. Adres zamieszkania oraz adres przedsięwzięcia.
 5. Nr księgi wieczystej.
 6. Nr działki.
 7. Adres e-mail – obowiązkowy.
 8. Nr telefonu komórkowego.
 9. Powierzchnia całkowita budynku.
 10. Rok oddania budynku do użytkowania lub rok budowy.
 11. Rodzaj obecnego źródła ciepła.
 12. Planowane źródło ciepła.
 13. Termomodernizacja, okna, drzwi – ich powierzchnia – jeśli w ramach wniosku będzie ich wymiana (okna Uw ≤ 0,90 W/(m2K), drzwi Uw ≤ 1,3 W/(m2K)
 14. Jeśli dochód w rodzinie na osobę przekracza 1 894 zł (2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym) to dochód wnioskodawcy za 2022 rok (proszę podać tylko kwotę PIT za 2022 rok – limit dochodu 135 000 zł) - dofinansowanie od 40% lub 50% kosztów netto.
 15. Jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1 894 zł (2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym) – zaświadczenie z OPS nie starsze niż 3 miesiące i wystawione nie później niż data złożenia wniosku – dofinansowanie od 70 do 80% kosztów netto.
 16. Jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1 090 zł (1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym) – zaświadczenie z OPS nie starsze niż 3 miesiące i wystawione nie później niż data złożenia wniosku – dofinansowanie do 100% kosztów netto. 

 

Więcej informacje o Programie:

https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

https://wfosigw.wroclaw.pl/czyste-powietrze/o-programie

 

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze” działa w Urzędzie Miejskim (II piętro, pokój nr 30)
ul. 1 Maja 15, Ząbkowice Śląskie
pn 7:00-18:00, wt – pt 7:00-15:00
tel. (74)8 165 313, (74)8 165 347, (74)8 165 357
e-mail: cieplemieszkanie@zabkowiceslaskie.pl

Dane o programie Czyste Powietrze w Gminie Ząbkowice Śląskie

 • Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 397
 • Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 314
 • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć - zakończonych: 174
 • Kwota wypłaconej dotacji (zadania zakończone): 2 317 887,49 zł

 

 

Od 22.04.2024 r. zmiany w programie PP „Czyste Powietrze”:
 • Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki wyłącznie w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
 • Wniosek złożony od 22.04.2024 i dowód zakupu urządzenia do 13.06.2024 – pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM.
 • Wniosek złożony od 22.04.2024 i dowód zakupu urządzenia od 14.06.2024 – dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM (https://lista-zum.ios.edu.pl/)
 • W umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do WFOŚIGW podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.
 • W przypadku składania wniosku o dotację z „Czystego Powietrza” przez pełnomocnika, wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).

Pozostałe zasady zostają bez zmian.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.