ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rodzina 500 plus

Program „Rodzina 500 plus” – komunikat nr 4

            Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich informuje, że realizacją Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (program „Rodzina 500 plus”) w zakresie obsługi klientów, przyjmowania i analizy wniosków oraz wypłat świadczeń zajmować się będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich.

            Przypominamy, że świadczenie wychowawcze wynosić będzie 500,00 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, jak również na pierwsze dziecko, tj. jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 800,00 zł netto. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1200,00 zł netto.

            Istotne jest to, że w przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwszy okres (trwający od 1 kwietnia 2016r. do 30 września 2017r.) rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę przyznania świadczenia, jest rok kalendarzowy 2014 z uwzględnieniem określonych ustawą przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu.

            Ponadto informujemy, że papierowa wersja wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego dostępna będzie od dnia 21 marca 2016 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich w godzinach urzędowania oraz w:
- Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich;
- placówkach oświatowych Gminy Ząbkowice Śląskie (przedszkola publiczne, szkoły podstawowe, gimnazja);
- Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ząbkowicach Śląskich;
- u sołtysów Gminy Ząbkowice Śląskie.

Uwaga!! Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego są bezpłatne. Za ich pobranie, pomoc w wypełnieniu czy złożenie nie można żądać pieniędzy. Przestrzegamy przed stronami, na których oferowane są tego typu usługi!!

Przypominamy, że prawidłowo wypełnione wnioski będzie można składać od dnia
1 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich, Osiedle XX – lecia 52 w godzinach pracy Ośrodka:

poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30 

Ponadto informujemy, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przyjmowane będą w dniu 1 kwietnia 2016 r. (piątek) w godzinach: 7:30 – 18:00 oraz w dniu
2 kwietnia 2016 r. (sobota) w godzinach 9:00 – 12:00. 

Wszelkie informacje można również uzyskać telefonicznie pod numerami telefonu: 
(74) 8 153 854
(74) 8 100 946

DRUK WNIOSKU:

Wniosek i załączniki w formacie *docx. :

wniosek_500-zaacznik-nr-1.doc
zaacznik-nr-2.doc
zaacznik-nr-3.doc
zaacznik-nr-4.doc

 

Wniosek i załączniki w formacie *pdf. :

wniosek_500-zaacznik-nr-1.pdf
zaacznik-nr-2.pdf
zaacznik-nr-3.pdf
zaacznik-nr-4.pdf

 

Założenia programu "Rodzina 500+":

Jaka jest wysokość świadczenia?

Projekt  zakłada, że  wysokość świadczenia  wynosić będzie  500,00  zł  miesięcznie na  drugie i  każde kolejne  dziecko w  rodzinie, jak również na  pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w  przeliczeniu  na  osobę   nie   przekracza  kwoty 800,00  zł     (lub  1200,00  zł  w   rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym).

Kto otrzyma świadczenie?

Według projektowanych założeń świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie  rodzicom, opiekunom prawnym albo opiekunom faktycznym dziecka  do  dnia  ukończenia przez  dziecko 18  roku życia. Wsparcie dostanie każda  rodzina, bez  względu na  stan  cywilny rodziców. Oznacza to, że otrzymają je zarówno rodziny, w których rodzice  są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice  pozostający w nieformalnych związkach.

 Jak otrzymać świadczenie?

Ustalenie prawa  do   świadczenia nastąpi  odpowiednio  na  wniosek  matki,   ojca,  opiekuna prawnego albo opiekuna faktycznego dziecka.

Gdzie składać wniosek?

Osoby  zamieszkujące na  terenie  gminy Ząbkowice Śląskie  będą  składać wnioski w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich,  Osiedle XX- lecia 52,  57-200 Ząbkowice Śląskie.

Wnioski   będzie   można   również  składać  drogą   elektroniczną poprzez stronę empatia.mrpips.gov.pl,  jednak wnioskodawca   musi    posiadać   tzw.    profil    zaufany  lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Szczegółowe informacje dotyczące programu "Rodzina 500 plus" będą sukcesywnie publikowane na naszej stronie internetowej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.