ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Rodzina 500 plus

Od 1 lutego 2023 roku rodzice i opiekunowie mogą składać do ZUS wnioski o ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2023r. do 31 maja 2024 r.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną, jeśli bank uruchomił taką usługę.

Wnioski o 500+ teraz również w aplikacji mZUS
W roku 2023 wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

 

Kiedy wypłata świadczenia?

Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Osobie, która złoży go:

  • do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.;
  • w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca;
  • w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

 

500+ dla obcokrajowców
Świadczenie wychowawcze przysługuje również osobom zamieszkałym w Polsce - obywatelom UE/EFTA, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile przebywają w Polsce legalnie i mają dostęp do polskiego rynku pracy.

Składanie wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy przez obywateli Ukrainy
Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Osoby te powinny złożyć wniosek o świadczenie na formularzu SW-U, specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Zgodnie o obecnie obowiązującym stanem prawnym, wnioski SW-U na okres 2023/2024 obywatele Ukrainy mogą składać do 24 sierpnia 2023 r.

 

Kompleksowe informacje dostępne także pod adresami:

Aplikacja mobilna mZUS

Świadczenia dla rodziny z ZUS

świadczenie wychowawcze 500+ (szczegóły)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.