ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Relacja ze spotkania z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim

09.10.2012
Na zaproszenie Burmistrza Marcina Orzeszka 8 października 2012 r. z historyczną wizytą do Ząbkowic Śląskich przybył Prezydent RP Bronisław Komorowski, gdzie spotkał się z bardzo życzliwym i aktywnym przyjęciem ze strony mieszkańców. Dzień ten z pewnością zostanie zapamiętany przez społeczność lokalną.

Prezydent pojawił się na ząbkowickim rynku serdecznie witając się z ludźmi. Miłym akcentem okazały się programy artystyczne przygotowane przez przedszkolaki z ząbkowickich placówek oraz przez mieszkańców.„Czy deszczyk Pada, czy słońce świeci Pana Prezydenta witają dzieci” – śpiewały przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1. Prezydent z uśmiechem wysłuchał piosenki w wykonaniu najmłodszych mieszkańców, po czym jego uwagę pochłonęło ludowe wykonanie pieśni przez seniorów.

Po przejściu przez rynek, obok tłumnie witających obywateli Prezydent dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy pod ząbkowickim Ratuszem, upamiętniającej 725-lecie Ząbkowic Śląskich. Spotkanie z miejscową społecznością zakończyło się symbolicznym przejściem w stronę Krzywej Wieży, która wywarła na naszym zacnym, niecodziennym gościu niemałe wrażenie – jak rzekł podczas późniejszego przemówienia:„ (…) I my także mamy naszą europejską Krzywą Wieżę i jesteśmy w czołówce państw europejskich”.

Kontynuacja wizyty miała miejsce w Auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły. Obecni przedstawiciele społeczności trzech powiatów: ząbkowickiego, strzelińskiego i dzierżoniowskiego zaprezentowali film promujący region. Burmistrz Marcin Orzeszek przywitał uroczyście zacnych gości w osobach:

Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego,
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego,
Ministra Kancelarii Prezydenta RP Pana Sławomira Rybickiego,
Ministra Kancelarii Prezydenta RP Pana Macieja Klimczaka,
Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Jacka Protasiewicza,
Sędziego Trybunału Konstytucyjnego Pana Profesora Leona Kieresa,
Parlamentarzystów,
Wojewody Dolnośląskiego Pana Marka Skorupy,
Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca
oraz samorządowców szczebla samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego powiatów dzierżoniowskiego, strzelińskiego i ząbkowickiego

W trakcie uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe za zasługi na rzecz lokalnych społeczności następującym osobom:

Złoty Krzyż Zasługi:
1. Jerzy Jankowski
2. Kazimierz Janusz Rachowiecki

Srebrny Krzyż Zasługi:
1. Bronisław Dominik
2. Stanisław Konarski

Brązowy Krzyż Zasługi:
1. Jan Jabłoński
2. Jerzy Kirklo

Wygłaszając przemówienie, Prezydent dziękował za ciepłe i serdeczne powitanie:
„(…)Chciałem podziękować także za serdeczność, taką polską serdeczność, za kresową polską serdeczność, tak mi się wydaje, którą zawsze ceniłem, której często doświadczałem. Dziś tej serdeczności doświadczyłem na Rynku w kontakcie z ludźmi. (…)”

W swojej wypowiedzi odniósł się także do miasta Frankensteina, pozytywnie określając nas słowami: „Chciałem powiedzieć, że ten Frankenstein wcale nie jest straszny, bo polska umiejętność adaptowania się do rzeczywistości była widoczna.”

To historyczne i niezwykłe wydarzenie dla nas wszystkich.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.